Ubezpieczenia majątkowe

Jak uzyskać odszkodowanie po nawałnicy? 3 wskazówki

Problemy z uzyskaniem pełnej wysokości zadośćuczynienia od firm ubezpieczeniowych to częsty problem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy im się należy, warto zasięgnąć informacji w tej kwestii. Poniżej znajdziecie informacje, jak uzyskać pełne odszkodowanie od ubezpieczyciela za zniszczone lub utracone mienie wskutek działania żywiołu.

Firmy ubezpieczeniowe niestety bardzo często korzystają na niewiedzy swoich klientów, wypłacając im tylko część odszkodowania za poniesione szkody. Osoby, które nie są doinformowane, co do wysokości przysługującego im zadośćuczynienia bardzo często odbierają tylko część świadczenia pieniężnego. Nawet, jeżeli firma ubezpieczeniowa zapewnia nas o wypłacie stosownego odszkodowania, warto samemu zatroszczyć się o formalności i sprawdzić czy rzeczywiście otrzymaliśmy tyle pieniędzy, ile nam się prawnie należało.

Za co przysługuje zwrot kosztów?

Poszkodowani przez wichury oraz nawałnice mogą odzyskać z ubezpieczenia pieniądze między innymi za zniszczone mienie oraz koszty związane z zabezpieczeniem mienia np. przed dalszymi zniszczeniami czy za usługi specjalistów, którzy to mienie odpowiednio zabezpieczyli. Warto pamiętać, że podstawą do wypłaty pieniędzy będzie przedstawienie stosownych rachunków lub faktur.

Czy trzeba czekać na rzeczoznawcę?

Jeżeli przez miejscowość w której mieszkamy przeszła nawałnica, najprawdopodobniej firmy ubezpieczeniowe będą przyjmować bardzo dużo zgłoszeń, co może wpłynąć na czas oczekiwania na rzeczoznawcę. Niestety liczba zatrudnionych rzeczoznawców może okazać się w tym wypadku niewystarczająca, dlatego będziemy musieli ustawić się w kolejce. Czy rzeczywiście trzeba czekać z naprawami i porządkowaniem zniszczeń do przyjazdu ubezpieczyciela? Okazuje się, że nie trzeba, przy czym należy bardzo precyzyjne udokumentować szkody oraz przedstawić koszty napraw, jakie przeprowadzimy na własną rękę. Nie warto wyrzucać wszystkiego, co uległo zniszczeniu, warto zebrać je w jedno miejsce, aby móc pokazać je rzeczoznawcy (sprawdź ubezpieczenia PZU na informacjabiznesowa.pl).

Podwójna amortyzacja

Ubezpieczyciele mają różne sposoby na to, aby zaniżyć sumę odszkodowania, dlatego warto mieć się na baczności. Chodzi o sposób, w jaki ubezpieczyciel określa amortyzację, bardzo często podkreśla się zużycie techniczne budynku. Pierwsze uwzględnienie amortyzacji następuje podczas podpisania umowy, drugie przy wyznaczaniu kwoty zadośćuczynienia. Wielu ubezpieczycieli znacznie wydłuża czas pomiędzy zawarciem umowy, a wystąpieniem szkody, co działa na naszą niekorzyść.