Lokata, czy można na niej stracić?

Lokata, czy można na niej stracić?

Lokaty od lat uchodzą za jeden z bezpieczniejszych produktów oszczędnościowych. Dla mniej odważnych – produkt idealny. Mimo, że zysk na skutek spadku oprocentowania nie jest porażający, ale pewny. Niestety jeśli wybierzemy lokatę z oprocentowaniem poniżej 2,47% w stosunku rocznym, nic na niej nie zarobimy, a wręcz możemy stracić. Dlaczego? To sprawka inflacji. W kwietniu tego roku stopa inflacji wyniosła 2% i prawdopodobnie utrzyma się dłużej. Lokaty z oprocentowaniem poniżej 2,47% w skali roku to minimalne oprocentowanie, które ochroni zdeponowane środki przed inflacją.

Inflacja dodatnia powoduje, że rosną ceny usług i produktów dostępnych na rynku. Pieniądz traci na wartości, bowiem za tą samą kwotę możemy obecnie kupić mniej niż np. rok temu. Oszczędzać zatem warto na lokacie, ale na koncie oszczędnościowym, gdzie stawka odsetek rzadko przekracza 1,45% to zwyczajnie nieopłacalne. Realnie na takich kontach tracimy choć praktycznie zyskamy określony procent od kwoty ulokowanej w ten sposób.

Jak widać najlepiej szukać takich produktów depozytowych, na których uda nam się „zarobić” ciut więcej, niż wynosi inflacja. Owszem środki pracują i oprocentowanie zostanie wypłacone, ale czy to rzeczywiście nasz zysk?

Niestety w dzisiejszych czasach to trudne, bo według dostępnych porównywarek lokat w np. maju tylko kilka banków oferuje oprocentowanie lokaty rzędu 3-3,5% a tylko 4 oferują oprocentowanie 4% w stosunku rocznym (Nest Lokata Witaj, Lokata Happy Idea Banku, Lokata 2-miesięczna z Alior i Lokata na Start PlusBanku), jedynie dbLok@ta w Deutsche Banku oferuje 5% zysku. Oczywiście warunki deponowania środków są różne w tych bankach (porównaj lokaty w portalu Super Bank).

Na uwagę zasługuje również fakt, że w przypadku lokat zobowiązani jesteśmy do odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych. Zatem by cokolwiek zarobić należy nie tylko brać pod uwagę oprocentowanie, inflację, ale i 19% podatek na rzecz Skarbu Państwa od wypracowanych zysków. Stąd przyjęto, że aby obecnie zarobić należy lokować środki na lokacie z oprocentowaniem nie niższym niż 2,47%.