Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe – korzystają z nich także przedsiębiorcy?

Pożyczki social lendig są bardzo popularne na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Do niedawna mogli z nich korzystać ci, którzy potrzebowali pilnie gotówki na określony cel, bez zbędnych dokumentów, szybko i wygodnie. Od niedawna, w poszukiwaniu nowych klientów, pożyczki społecznościowe otworzyły się również dla przedsiębiorców.

Na czym to polega?

Specjalne serwisy skupiają inwestorów i pożyczkobiorców. Każda z tego typu platform odpowiednio stara się zabezpieczać strony umowy, weryfikując zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy. Oczywiście istnieje ryzyko, większe po stronie inwestora. Jednak z uwagi na minimalne wymagania, minimalną biurokracje i weryfikacje np. zdolności kredytowej wiele osób jest zainteresowanych pożyczaniem pieniędzy w ramach pożyczek społecznościowych zwłaszcza, gdy maja możliwość ustalania warunków takich pożyczek, w tym oprocentowania i okresu spłaty.

Skąd jeszcze taka popularność?

Korzystanie z social lending jest bardzo łatwe. Wystarczy by inwestor, czy pożyczkobiorca zarejestrowali się na stronie wybranego serwisu. Pożyczkobiorca koniecznie określa cel, na jaki potrzebuje pieniędzy, opisuje rodzaj inwestycji i prognozę rozwoju firmy, które to umożliwiają pozyskanie wymaganych funduszy. Kwoty nie są może zbyt duże (średnio o 25 tysięcy zł), ale nie trzeba gromadzić wielu dokumentów, jak np. do banku. Wnioskować o pożyczkę może każdy, nawet osoba bezrobotna. Tu nie ma znaczenia zdolność kredytowa, choć w ramach bezpieczeństwa może nastąpić sprawdzenie kontrahenta w bazach/rejestrach dłużników itd. Właściwie do uzyskania określonej kwoty wystarcza często sam dowód osobisty.

Inwestorem może być już jedynie osoba fizyczna. Docelowo to on ostatecznie zdecyduje, czy pożyczyć pieniądze, czy tez nie. Nie musi uzasadniać swojej decyzji. On, na podstawie posiadanych informacji ocenia, czy warto pożyczać swoją nadwyżkę środków na konkretny projekt, czy też nie. W social lending inwestor zarabia na odsetkach. Zarabia również serwis, z którego korzystają strony umowy – pobiera ustalona prowizję (średnio do 3% kwoty pożyczki, plus kolejne 2% doliczane do każdej z rat). Portal odpowiada za sprawdzenie wiarygodności pożyczkobiorcy, by minimalizować ryzyko.

Pożyczki społecznościowe a bezpieczeństwo

Każda pożyczka potwierdzana jest sporządzeniem umowy. W przypadku braku spłat ustalonych rat względem osoby dłużnika zwykle wszczyna się postępowanie windykacyjne, które kosztuje. Oczywiście koszta pokrywa zazwyczaj dłużnik. Ryzyko zawsze istnieje, jednak w odniesieniu do pożyczek społecznościowych zależy głównie od tego, na jakiego pożyczkobiorcę inwestor trafi i jak dokładnie portal pośredniczący w tego typu transakcjach sprawdza pożyczkobiorców, gdyż nie ponoszą oni teoretycznie żadnego ryzyka.